menu

Domácí kváskový chléb pečený v grilu KAMADO ceramic


4 minuty čtení
Ingredience na malý bochník


Kváskový chléb krok za krokem

Do větší nádoby nasypejte 150 g žitné celozrnné mouky, 150 ml vody a lžíci kvásku z ledničky. Zamíchejte a nechejte na teplém místě 12-14 hodin. Po dvanácti hodinách nezapomeňte ze skleničky s kváskem vrátit dvě lžíce kvásku do skleničky z lednice na příští pečení. 

Ze zbytku kvásku zadělejte na těsto: Do mísy kuchyňského robotu vsypte 400 g pšeničné chlebové mouky a přilijte 200 ml vody, 1 a půl lžičky soli a půl lžíce kmínu. Přidejte kvas a pomocí kuchyňského robotuvypracujte těsto (použijte hnětací hák). Nechejte hnětat asi 4 minuty na nejnižší rychlost, dokud se těsto nezačne oddělovat od stěn mísy. Podle savosti mouky přidejte vodu, pokud se zdá těsto husté nebo mouku, když je řídké. Hnětejte ještě další 3-4 minuty.

Takto připravené těsto zakryjte igelitem, aby neoschlo a nechejte 2-6 hodin kynout. Doba kynutí závisí na okolní teplotě, síle kvásku a je více faktorů, které ji ovlivňují. V době kynutí, pokud jste přítomni, můžete každých 40 minut těsto přeložit. To znamená chytit těsto a z jedné strany jej pomocí stěrky přehnout na druhou stranu. Míru vykynutí těsta zkoušejte pomocí prstu. Pomoučněný prst píchněte do těsta a pokud se prohlubeň po zatlačení vrací, těsto je správně vykynuté.

Těsto vyklopte z mísy na pomoučněnou pracovní plochu a nechejte asi 20 minut jen tak ležet. Poté rukama zpracujte bochník, snažte se rukou vytlačit vzduch, aby nezůstaly bubliny… Překládejte a stáčejte tak dlouho, až bude těsto sametové a nebude skoro vůbec lepit. Vytvarujte bochník, vyhlaďte, potřete škrobem nebo moukou (mám lepší zkušenost se škrobem, opravdu se nelepí na ošatku) a „hezčí“  stranou položte do ošatky. Pokud ošatku nemáte, tak těsto dejte třeba do cedníku, vyloženého pomoučněnou utěrkou. Zakryté nechejte ještě 2-3 hodiny kynout v ošatce.


Pečení chleba v kamado grilu
A nyní přichází na řadu náš gril. Do grilu vložte kámen pro nepřímé grilování, jinak se chleba spálí. Na grilovací rošt vložte pizza kámen. Na tomto budem chleba péci. Gril rozpalte na 250 stupňů. Důležité je chléb pokládat na teplý kámen, protože na studeném by chleba zespodu praskl. Vložte nádobku s vodou, aby chleba po dobu pečení zvlhčovala a chleba byl vláčný .

Chléb vyklopte na prkýnko a žiletkou nebo ostrým nožem vytvořte na chlebu zářezy, a pak už stačí chleba jen opatrně svézt z podložky na horký pizza kámen. Ještě postříkejte vodou se solí, (mám ji nachystanou v rozprašovači a během pečení ještě tak 4x postříkám. Pečte na 250 stupňů cca 10-15 min, potom snižte teplotu na 190-200 stupňů a dopékejte cca 30 min. Podle potřeby pokropte vodou se solí. 

Správně upečený chleba by měl mít kaštanovou barvu a měl by při poklepání „zvonit“. Po upečení nechejte na mřížce vychladnout… nekrájejte horké, srazili byste si střídku. Uchovejte zabalený v utěrce, kterou je potřeba každý třetí den vyměnit, ale ze zkušenosti víme, že chleby zmizí hned po upečení – nejlepší je přece čerstvý a  křupavý!Tipy, jak si opatřit kvásek a jak jej uchovávat

Kvásek můžete sehnat na kváskové mapě: www.cuketka.cz/kvasek
Nebo si ho můžete sami vypěstovat podle návodu třeba zde: www.maskrtnica.cz/komunitni-kvaseni

Nejlepší je, pokud máte v okolí někoho známého, který vás kváskem podaruje. Kvásek, darovaný nebo založený, uchovávejte ve skleněné nádobě ve dveřích lednice, přikrytý igelitem. Pokud jste se rozhodli, že ještě chleba péct nechcete, uchováte ho v lednici - stačí přidat  lžičku celozrnné žitné nebo pšeničné chlebové mouky, lžičku vody a zamíchat, takzvaně „dokrmit“, nechat trochu vykvasit na kuchyňské lince a potom dát do lednice. S občasným dokrmením (1x týdně) vám v lednici vydrží měsíce. Pokud chcete upéct chleba, je třeba kvásek připravit cca 12-14 hodin předem.


Za recept na kváskový chléb a tipy děkujeme Martině Mazalové, která píše blog http://blog.kitchenaid.cz/archiv/1121.Mohlo by vás taky zajímat: